ASE NEDİR ? ASEF KİMDİR ?

  • Yazının Tarihi: 20 Ekim 2016
  • Yazar: Ayşegül DURGUT
  • Yazarın bu yazısı 965 defa okundu.

sayman1

Sağlık bakanlığı 2010 yılında tüm ülkede aile hekimliği sistemine geçti. Bu geçişten sonra sağlık ocaklarının adı aile sağlığı merkezi, doktorlar aile hekimi olarak ünvan alırken biz ‘ASE’   yani aile sağlığı elemanı olarak adlandırıldık. Oysa  lise, üniversite ya da lisans üstü eğitimden ebe, hemşire , sağlık memuru, att olarak ünvanımızla mezun olan sağlıkçılardık. İlk  dileğimiz eleman adının kaldırılıp ünvanımızın verilmesi

Eleman ünvanı sadece adını değil sorunlarını da beraberinde getirdi bize. Örneğin bir yıl boyunca çalışan devlet memurlarının sgk lı işçilerin  20 gün ücretli izin hakkı olurken bu haktan mahrum edildik. Hastanede yatamazsın çocuğuna hasta refakatinde bulunamazsın asm den ayrıldığın an maaşın kesilir. Ya da diğer arkadaşına kendi işi kadar iş yüklersin.

Hastalar, gebe, bebekler senden sorulur. Mutlaka aşıya izleme getirmelisin ararsın ikna edersin. Ya habersizce gitmişse dedektif olur iz sürersin şehir şehir. Bazen gebeliğini gizler bayan sorumlu tutulursun geç tespitten maaşın kesilir. Oysa sistem bize zaten kamu gibi ücret ödemektedir.

Bazı bölgeler tercih edilmez kamudan eleman gelmez o zaman biz çalışırız bu defa adımız kamu dışı aile sağlığı elamanı olur ve sorunlarda artar. Eşit şekilde birimle sözleşme imzaladığımız halde bazen hekimin bazen meslektaşlarımızın mobingine maruz kalırız. Zaten ayrıyızdır ailemizden becayiş hakkı beklenen kadro tek ümidimizdir.

Mobil hizmet, esnek mesailer, şiddete maruz kalma, eksik malzemeyle çalışma daha bir çok sorun… İşte bu noktada ne yapabiliriz den yola çıkıp ilimizde dernek kurduk. Daha sonra diğer illerde de aynı yapılanmaya giden dernek kuran arkadaşlarımızla birleşip sesimizi daha çok duyuralım diye federasyonu oluşturduk. Böylece ASEF yani AİLE sağlığı Elemanları Federasyonu olduk.

ASEF olarak amacımız sorunlarımızı dile getirmek tüm arkadaşlarımızın sesi olmak. Dileğimiz tüm illerde dernekler kurup daha da büyümek. Tek derdimiz ise işimiz…

(Asef YK üyesi  – Balikesir İl Delegesi)

Ayşegül Durgut

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın