Gebelikte Sigara ve Alkol Kullanımı

  • Yazının Tarihi: 19 Haziran 2017

HAMİLELİKTE SİGARA VE ALKOL KULLANIMI

Sigara kullanan hamilelerde fetusun rahim gelişimi kısıtlanabilir ve bu bebekler ani ölüme daha çok meyilli olurlar. Ayrıca, erken doğuma, ve fetusun rahimde ölmesine neden olabilir.

İçki içmenin yarattığı etkiler, sigaraya göre daha farklıdır. Az şekilde alkol alınmasının hamilelikte bir sakıncası yoktur. Fakat ağır bir alkol tüketimi, yan etkilere neden olur, bunun sonu­cunda çocuk engelli olabilir.

Ayrıca anne açısından da, anne fiziksel travmaya ve hayati enfek­siyonlara (Hepatit B, HIV gibi) daha meyilli olur.

Sigara ve alkol tüketimi hamilelikte hiçbir zaman iyi değildir.

                   Hamilelikte sigara tüketiminin yarattığı sonuçlar nelerdir?

Sigara içmek hamileliğiniz için kötüdür. Bu yan etk­iler arasında, düşük, düşük doğum kilosu, kanama ve bebeğin doğum öncesinde ve sonrasında ölümü gibi örnekler vardır.

                   Hamilelikte sigara içmek neden zararlıdır?

Sigara içtiğiniz zaman, sirkülasyonunuza; nikotin, karbon monoksit ve siyanür gönderirsiniz. Bu, gelişmekte olan bebeğe oksijen ulaşımını azaltır. Ne kadar çok sigara içerseniz, risk o kadar artar. Hamilelikte sigara içmek kanama riskini arttırır.

Plasentada oksijen alımında direkt olarak azalma görülür. Buna isti­naden, plasenta ayrılması ve plasenta prevya da, sigara içenlerde yaygın olarak görülür. Bu iki problem de fetus kaybına neden olabilir.

                  Neden düşük doğum kilosu bu derece kötüdür?

Fetusun kronik oksijen açlığından doğan direkt sonuçtur. Ayrıca doğumda, doğum ve hastalık riskini de arttırır. Küçük bir fetus, doğum zorluğuyla zor başa çıkar ve bu acil sezaryen doğum riskini arttırır.

Doğum öncesi ve sonrasında yaşanan bebek ölümleri sigara içen annelerde, içmeyenlere göre iki katı fazladır. Bu bebekler sigaranın direkt etkisi olabilecek hamilelikte şiddetli kanama, zarın erken yırtılması, erken doğum gibi nedenlerden kaybedilebilir.

Hamilelikte ve doğum sonrasında sigara içenlerin çocukları, fiziksel ve zihinsel olarak daha az gelişim gösterirler. Ayrıca düşük kilolu ve daha kısa boylu oldukları da gözlemlenir.

Sigara içiyorsanız, çocuğunuzda astım ve kulakta duyma problemi riski artar.

Aynca, emzirirken de sigara süte etki eder.

Alkolün gebelikte etkileri nelerdir?

Yoğun içki içen bir kişi, düşük kilolu bebek doğurma riski taşır. Küçük bebekler      doğum  sonrasında hastalıklara daha çok meyilli olurlar.

Aşırı içki tüketen kişilerin bebeklerinde “fetus alkol sendromu” görülür. Bununla, bebekte aşırı gelişim kısıtlanması, nörolojik anom­aliler, gelişim gecikmesi zihinsel zayıflık ve deformasyon oluşur.

Aşırı alkol tüketimi kişiye hamileyken de, değilken de ciddi zarar­lar verir. Sağlığını etkileyebilir, karaciğerine, pankreasa e beyne zarar verebilir. Bunlardan bazıları ciddi ve hayati durumlar olabilir.

               Aşırı alkol tüketen bir anne, emzirebilir mi?

        Bu tartışılır. Alkol sütten geçer ve böylece bebek de anne kadar alkol alır. Bu durumda, emzirmeme daha çok tavsiye edilir. Alkol, süt üretimini de azaltır. Bebek yeterince süt alamayınca huzursuz olur, böylece anne de huzursuz olur ve daha çok alkol tüketir.Bu bir kısır döngü olabilir.
gebelik-doneminde-sigara-alkol-kullanimi

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın